Přihlášení k principům integračního sociálního podniku
„Pestré barvy a šance – Michal Oberreiter“
Přihlášení se vztahuje k odštěpnému závodu „Pestré barvy a šance“, který je provozně, organizačně, personálně a finančně oddělený od původního/základního podnikání firmy „Michal Oberreiter“ a v němž projekt zavádní novou podnikatelskou aktivitu – nové služby „malířské a natěračské práce, obkladačské a sadrokartonářské práce“ v rámci stávajícího oboru činností.
„Pestré barvy a šance“ budou naplňovat tyto principy a charakteristiky sociálního podnikání (integrační sociální podnik):
I. společensky prospěšný cíl: zaměstnávat a v sociálním začleňování podporovat osoby dlouhodobě nebo opakovaně nezaměstnané a ohrožené sociálním vyloučením
ZPŮSOB PROKÁZÁNÍ:
Toto Přihlášení k principům sociálně-integračního podniku zveřejněné na webových stránkách firmy (v době podání žádosti) a v prostorách firmy (v průběhu realizace projektu).
II. sociální prospěch:
a) respektovat, zaměstnávat a v sociálním začleňování podporovat osoby dlouhodobě nebo opakovaně nezaměstnané a ohrožené sociálním vyloučením
– min. podíl zaměstnanců z cílové skupiny bude činit 30 %
– min. úvazek pro zaměstnance z cílové skupiny bude 0,4
– zaměstnanci z cílové skupiny budou mít uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti
– pracovní místa budou adaptována profesní orientací, režimem a zaměřením mentoringu potřebám a úrovni kvalifikace a pracovních schopností a dovedností cílové skupiny
– zaměstnancům z cílové skupiny bude poskytována psychosociální podpora podle potřeb vyplývajících z charakteru jejich znevýhodnění
ZPŮSOB PROKÁZÁNÍ:
Aktuální podíl zaměstnanců z cílových skupin bude zveřejňován 1x za ¼ roku formou tiskové zprávy na webu firmy a bude doložen v interní dokumentaci podniku (doklady o příslušnosti zaměstnanců k cílové skupině – potvrzení od Úřadu práce ČR, doklady o pracovně-právních vztazích – pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti), dále doložíme náplň programu prostupného zaměstnávání, směrnici poskytování psychosociální podpory, pracovní smlouvu a nápln práce mentora cílové skupiny.
b) účast zaměstnanců na směřování podniku – zaměstnanci budou pravidelně a systematicky informováni o chodu podniku, výsledcích hospodaření a naplňování společensky prospěšných cílů a budou zapojeni do rozhodování o směřování podniku (vedení firmy bude zohledňovat názory a iniciativy zaměstnanců z cílové skupiny
ZPŮSOB PROKÁZÁNÍ:
Participaci zaměstnanců z cílové skupiny doložíme zápisy z porad a anketami prováděnými 1x za ¼ roku.
c) důraz na rozvoj pracovních kompetencí znevýhodněných zaměstnanců – interní a externí školení dle individuálních potřeb zaměstnanců podniku, karierní růst dle principu prostupnosti.
ZPŮSOB PROKÁZÁNÍ:
Profesní vzdělávání zaměstnanců doložíme individuálními plány vzdělávání, přehledy realizovaných školení a kurzů a archivovanými certifikáty o jejich absolvování, karierní růst změnami pracovních smluv a (opět) náplní programu prostupného zaměstnávání.
III. ekonomický prospěch:
a) více než 50 % případného zisku bude vždy reinvestováno do rozvoje sociálního podniku nebo do naplnění jeho společensky prospěšných cílů
ZPŮSOB PROKÁZÁNÍ:
Čestné prohlášení o reinvestici zisku (uvedení výše a využití zisku po zdanění – vždy za každé ukončené účetní období) zveřejněné na webu firmy.
b) nezávislost (autonomie) v manažerském rozhodování a řízení na externích zakladatelích
nebo zřizovatelích – firma nemá externí zakladatele, byla založena Michalem Oberreiterem, který v podniku rovněž pracuje jako ředitel
c) alespoň 30 % podíl tržeb z prodeje výrobků a služeb na celkových výnosech podniku
ZPŮSOB PROKÁZÁNÍ:
Peněžní deník vždy za posledních 12 měsíců (prvním sledovaným rokem je druhý rok realizace projektu OPZ ve výzvě 67).
IV. environmentální prospěch:
a) zohledňování environmentálních aspektů výroby i spotřeby – nákup ekologicky nezávadných materiálů pro účely poskytovaných služeb (barvy, laky apod.), ekologická likvodace nepoužitých materiálů, třídení odpadů z provozu služeb a z kanceláře, šetření energiemi a spotřebním materiálem (např. elektronizace dokumentace) apod.
ZPŮSOB PROKÁZÁNÍ:
Alespoň 3 účetní doklady o používání ekologicky šetrných výrobků, umožnění ověření způsobu nakládání s materiály a odpady na místě.
V. místní prospěch:
a) přednostní uspokojování potřeb místní komunity a místní poptávky – podnik se ve své činnosti orientuje na lokální trh (potřeby místních obyvatel, subjektů a institucí)
ZPŮSOB PROKÁZÁNÍ:
Účetní doklady 3 zákazníků se sídlem nebo provozovnou ve stejném nebo sousedním kraji (přeshraničním regionu) ne starší než 12 měsíců.
b) přednostní využívání místních zdrojů – zaměstnávání místních obyvatel, nákup od
místních dodavatelů
ZPŮSOB PROKÁZÁNÍ:
Doklady k pracovně-právním vztahům (pracovní smlouva, DPP, DPČ) a případně další dokumenty, které dokládají bydliště ve stejném nebo sousedním kraji (přeshraničním regionu) u min. 50% zaměstnanců, účetní doklady 3 různých dodavatelů podniku, kteří mají sídlo firmy ve stejném nebo
sousedním kraji nebo přeshraničním regionu ne starší než 12 měsíců.
c) spolupráce a komunikace sociálního podniku s místními aktéry (orgány místní samosprávy, pracoviště ÚP ČR, školy, poskytovatelé sociálních služeb, další organizace s podobnými společensky prospěšnými cíli, tematické pracovní skupiny a sítě apod.)
ZPŮSOB PROKÁZÁNÍ:
Dva doklady o spolupráci s místními aktéry ne starší než 2 roky (smlouva o spolupráci, partnerská smlouva, mediální zpráva o zapojení do veřejných občanských aktivit, referenční kontakty pro ověření ústní informace).
Michal Oberreiter
12.9. 2016, Frýdek – Místek